Karolinska Institutet, Institutionen för komparativ medicin

Beskrivning

Komparativ medicin (KM) är Karolinska institutets centrala organisation med uppdrag att ta hand om dagens och utveckla framtidens försöksdjursverksamhet. Vår målsättning är att med specialistkompetens stödja Karolinska Institutets forskning och utbildning. Ett etiskt förhållningssätt och att värna om en god miljö för både djur och människor är ledord i vår verksamhet. Vid Komparativ medicin arbetar veterinärer, djurtekniker, biomedicinska analytiker, lärare och teknisk- administrativ personal fördelat på fyra av Europas modernaste djuranläggningar. Vår verksamhet är förlagd till Campus Solna.

Hos oss möter du kollegor och studenter från hela världen med ett gemensamt mål, att bedriva och delta i medicinsk forskning av toppkvalitet. I dagsläget är vi drygt 130 personer som arbetar inom KM, men verksamheten är under expansion och utveckling för att stärka Karolinska Institutets position som ett internationellt ledande medicinskt universitet.

Vi söker nu vikarierande djurtekniker för sommaren till våra djuranläggningar.

Arbetsuppgifter

Dina arbetsuppgifter består av daglig djurvård såsom tillsyn, utfodring, rengöring av burar/tankar och djurrum. Arbetet består även av andra normalt förekommande uppgifter på en djuravdelning såsom avel, disk och städning samt märkning och biopsitagning. Du kommer också att assistera forskarna i deras försök. Vidare ingår viss administration såsom journalhantering. Dokumentation och kontakt med forskarna sker delvis via dator/e-post på svenska och engelska.
Du kan komma att ingå i ett schema för helgarbete för skötsel av djuren utanför ordinarie arbetsdagar samt för beredskap under vardagskvällar för eventuellt deltagande i transporter och tekniskt arbete. Arbetsuppgifterna varierar något beroende på djurhus.

Kvalifikationer

Vi söker dig med avklarad gymnasieutbildning. Du tycker mycket om djur, är noggrann, serviceinriktad, initiativrik och har lätt för att arbeta självständigt såväl som tillsammans med andra i ett team. God datorvana och goda kunskaper i engelska i tal och skrift är önskvärt då kommunikation med många forskare sker på engelska. Det är meriterande att ha arbetat eller praktiserat på en försöksdjursavdelning samt ha artspecifik utbildning och innehav av ett B-körkort.

Villkor

Ansökan ska göras via rekryteringssystemet Varbi.

Anställningsform Sommarjobb / Säsongsanställning
Anställningens omfattning Heltid
Tillträde Enligt överenskommelse
Löneform Månadslön
Antal lediga befattningar 5
Sysselsättningsgrad 100%
Ort Solna
Län Stockholms län
Land Sverige
Referensnummer 2-998/2019
Kontakt
  • Helena Ericsson / Chefstekniker, helena.ericsson@ki.se
  • Eva Gustafsson/ Chefstekniker, eva.gustafsson@ki.se
  • Jenny Werner/ Chefstekniker, jenny.werner@ki.se
  • Josefin Lilja/ Chefstekniker, josefin.lilja@ki.se
Facklig företrädare
  • Gunnel Brolin, OFR, gunnel.brolin@ki.se
  • Arif Kisana, SACO, arif.kisana@ki.se
  • Carina Hörnsten, SEKO, carina.hornsten@ki.se
Publicerat 2019-02-15
Sista ansökningsdag 2019-03-20

Tillbaka till lediga jobb