Vill du bidra till medicinsk forskning av toppkvalitet?

Bakteriell meningit är fortfarande idag en livshotande infektionssjukdom som lämnar hundratusentals människor med permanenta neurologiska funktionsnedsättningar. Två stora utmaningar är fortfarande olösta: antibiotikaresistens och läkemedelsleverans till hjärnan. Denna postdoktorala tjänst erbjuder möjligheten att undersöka bakteriella virusderiverade enzymer (endolysiner) som nya antimikrobiella behandlingar för bakterieinfektioner som påverkar hjärnan.

Din roll

Som postdoktoral forskare kommer den ideala kandidaten att leda ett projekt med ansvar för att utföra in vitro-experiment (mänskliga celler) och in vivo-experiment (musmodell för meningit) för att validera i) antimikrobiella egenskaper hos endolysiner, ii) cytotoxicitet hos endolysiner mot mänskliga celler och musvärd, samt datorbaserad design för att syntetisera nya varianter av endolysiner.

Vem är du?

För att anställas som postdoktor krävs avlagd doktorsexamen eller en utländsk examen som bedöms motsvara doktorsexamen. Detta behörighetskrav ska vara uppfyllt senast vid tidpunkten då anställningsbeslutet fattas. Det är meriterande om du har avlagt din doktorsexamen inom de tre senaste åren, om det finns särskilda skäl kan din examen ha avlagts tidigare.

Vad erbjuder vi?

En kreativ, internationell inspirerande miljö fylld av kompetens och nyfikenhet. Karolinska Institutet är ett av världens ledande medicinska universitet. Här bedriver vi framgångsrik medicinsk forskning och har det största utbudet av medicinska utbildningar i Sverige. På KI får du träffa forskare med olika forskningsinriktningar som jobbar tillsammans. Det är det gränsöverskridande samarbetet som bidrar till KI:s världsledande position inom forskning. Flera av de personer du möter inom vården är utbildade på KI. En nära relationen till hälso- och sjukvården är viktig för att skapa utbildning och forskning av högsta kvalitet. Som universitet är Karolinska Institutet också en statlig myndighet. Det gör att du som anställd får goda förmåner genom vårt kollektivavtal.

Laboratoriet för neuroinfektioner och neuroinflammation, lett av docent Dr. Federico Iovino, bedriver forskning med fokus på att förstå de molekylära mekanismerna bakom nervcellsskador vid bakteriell meningit och att utveckla nya antimikrobiella och neuroprotektiva behandlingar.

Placering: Solna

Choose to work at KI – Ten reasons why | Karolinska Institutet

Neuro-infections & Neuroinflammation – Federico Iovino Group | Karolinska Institutet

 

Ansökan

Ansökan ska bestå av följande handlingar, skrivna på engelska eller svenska:

  • Bevis om doktorsexamen
  • Ett komplett CV inkluderande disputationsdatum, avhandlingens titel, tidigare akademiska befattningar, akademisk titel, nuvarande befattning, akademiska utmärkelser samt kommittéarbete
  • En komplett publikationslista
  • En sammanfattning av nuvarande arbete (maximalt en sida)

Varmt välkommen med din ansökan senast den 2025-09-03. 

Ansökan ska göras via rekryteringssystemet Varbi.  

 

Vill du göra skillnad – och bidra till en bättre hälsa för alla? Sök jobb hos oss!

Anställningsform Tidsbegränsad anställning
Anställningens omfattning Heltid
Tillträde Enligt överenskommelse
Antal lediga befattningar 1
Sysselsättningsgrad 100%
Ort Solna
Län Stockholms län
Land Sverige
Referensnummer STÖD 2-3201/2025
Facklig företrädare
  • Henry Wölling, SEKO, henry.wolling@ki.se
  • Magnus Anå, ST-OFR, 08-52486437,magnus.ana@ki.se
  • Björn Meister, SACO, Bjorn.meister@ki.se
Publicerat 2025-08-18
Sista ansökningsdag 2025-09-03
Logga in och sök jobbet

Dela länkar

Tillbaka till lediga jobb